Pilveteenuse eelised

Pilveteenus või pilveserver või pilvemajutus või virtuaalserver või virtuaalne privaatserver või virtuaalserveri majutus või privaatserveri rent?

Kõigi eelnevalt loetletud mõistete katusterminiks on pilveteenus. Sõltuvalt pilveteenust pakkuva firma tegevusvaldkonnast võib teenuse sisu nüanssides varieeruda, kuid laiemas tähenduses on pilveteenus marketingitermin, mille all mõistetakse tarkvara majutusteenust. Teisisõnu  jooksutatakse kliendi tarkvara teenusepakkuja andmekeskuses (kaugserveris).

Pilveteenusele on iseloomulik:

  • optimeeritud ressursijaotus, lähtudes põhimõttest 'nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik',
  • dünaamilisus - kliendi vajaduste muutudes saab teenuse mahtu jooksvalt reskaleerida,
  • kulude kokkuhoid riistvara arvelt - pilveteenuse tarbimiseks vajab klient vaid arvutit ja internetiühendust.

Termnet pakub pilveteenusena vInfra virtuaalserverite renti. Lühidalt on vInfra masinad VPS -d (Virtual Private Server), mille töökindluse tagab täiendatud infrastruktuur.

Kellele?

Pilveteenus on sobiv, kui ettevõte omab rakendusi, mis peavad olema alati ja kõikjalt ligipääsetavad, kuid ei soovi investeerida riistvarasse ning serveriruumi keskkonda. 

Näiteks:

  • Tootmisettevõtted saavad keskenduda oma põhitegevusele, sest virtuaalserverisse majutatud tootmistarkvara on alati kättesaadav 
  • Logistikafirmad ei pea muretsema, et lühikese säilivusajaga kaubad ei jõua serveritõrke tõttu õigeaegselt klientideni
  • Tarkvaraarendajad saavad ennetada käituskeskkonnast tekkivaid probleeme, tarnides kliendile virtuaalserveris töövalmis rakendust või pakkudes tarkvara on-line teenusena (SaaS)

Eelised

Füüsiliste serverite ning võrguseadmete soetamine ja töökorras hoidmine on väga kallis. Ainuüksi paariminutilisedki katkestused IT-süsteemi töös võivad lõppkokkuvõttes veelgi kallimaks osutuda, sest tootmisliin seiskub, oluline tehing jääb sooritamata või vajalik info edastamata.  vInfra virtuaalne rendiserver kindlustab e-keskkonna pideva tööshoidmise, vältides olukordi, kus 'server on maas', äriprotsess häiritud ja loodetud tulu asemel kantakse hoopis täiendavaid kulusid. Lisaks tasub serveritesse investeerides arvestada tõsiasjaga, et uuringute andmeil seisab ligi 90% serveriressurssidest enamasti kasutult. Rendiserveri puhul aga optimeeritakse ressursikasutust, mis võimaldab serveripinda odavamalt pakkuda.

Dünaamilisus

vInfra masina teenus annab paindlikkuse ja valikuvabaduse. Kliendi soovil saame virtuaalserverit jooksvalt rekonfigureerida - muuta protsessorituumade arvu, põhimälu ja kõvaketta suurust. Ühe restardiga saab klient oma masina upgrade'da ega pea ootama riistvara tarneaja ja paigalduse järgi. 

Turvalisus

Kõik vInfra süsteemi komponendid on dubleeritud. Serverid paiknevad spetsiaalses serveriruumis, kus on videovalve, dubleeritud internetiühendus, gaasikustutussüsteem ning diiselgeneraatori toide. Lisaks pakume tulemüüri ja VPN teenust.

Tehnoloogia

Renditavad serverid põhinevad VMware Virtual Inftrastructure virtuaalserveri tehnoloogial, vInfra masinate haldusliideseks on serverihalduses turuliidriks tõusnud VMware Infrastructure Client. Füüsiliselt on kasutusel Enterprise klassi riistvara (Dell, EMC ja CISCO).

Kuidas toimib?

Sarnaselt füüsilise serveriga saab virtuaalserverisse paigaldada endale sobiva operatsioonisüsteemi ja rakendustarkvara. Ka kõik serveri kettaseadmed on kasutatavad samal moel kui füüsilises serveris.  vInfra haldus ei nõua täiendava riistvara hankimist, rendiserveri haldur töötab sisse- ja väljalülitava vInfra masinaga oma arvutis. vInfra serveri halduriks võib olla ka Termnet juhul kui klient ise hallata ei soovi.